Odrzucenie wniosku o pożyczkę lub kredyt – najczęstsze powody

Zazwyczaj, gdy składamy wniosek o pożyczkę, mamy już pewne plany co do rozdysponowania sumy jaką dostaniemy. Nierzadko zdarza się, że bank odmawia nam prawa do wzięcia pożyczki.

Z jakiego powodu?

Otóż powodów może być wiele, bowiem nasza osoba weryfikowana jest przez bank pod każdym możliwym kątem. Bank musi się upewnić, że jego przyszły kredytobiorca jest godny zaufania, jeszcze przed udzieleniem mu pożyczki.

Jeśli mamy opóźnienia w spłacie kredytu, a raport taki widnieje w Biurze Informacji Kredytowej, nie możemy mieć pretensji do banku o odrzucenie naszego wniosku, bowiem osoba, która nie spłaca swoich zobowiązań w terminie, nie wygląda rzetelnie w oczach banku czy instytucji pożyczkowej.

Co jeśli w BIKu nie mamy żadnej historii? To również może wpływać negatywnie na naszą ocenę, ponieważ bank wówczas nie wie czego może się spodziewać po swoim przyszłym kliencie.

Kolejnym powodem do odrzucenia wniosku o kredyt może być niewystarczająca zdolność kredytowa. Bank bowiem może uznać, że nie poradzimy sobie ze spłatą zadłużenia, bądź nie będziemy spłacać terminowo.

Taką samą decyzję może podjąć instytucja finansowa, gdy jesteśmy przekredytowani, tzn. Mamy już kilka kredytów na swoim koncie. Wówczas osoby rozpatrujące wnioski mogą mieć pewne wątpliwości co do tego czy będziemy spłacać raty terminowo.

Na negatywną decyzję kredytową ma wpływ również to jaki zawód wykonujemy. Bank może uznać, że prezentujemy wysokie ryzyko kredytowe ze względu właśnie na wykonywany zawód, wiek czy sytuację, w której się znajdujemy.

Warto też przed zapytaniem o pożyczkę upewnić się, że nasze źródło dochodu jest honorowane w danym banku, ponieważ, niezależnie od wysokości dochodów – bank może nie uznawać tego dochodu w swoich przepisach.

Starając się o kredyt należy również zwrócić uwagę na to czy nie mamy niespłaconych chwilówek, czy innych pożyczek.

Wypełniając wniosek kredytowy warto zwracać również uwagę na literówki, błędy w kodzie pocztowym czy pomyłkę w numerze pesel – to bowiem może wpłynąć na negatywną odpowiedź kredytową.

Pamiętajmy o tym, by starając się o pożyczkę niczego nie zatajać, ponieważ może to wpłynąć na odrzucenie naszego wniosku nie tylko teraz, ale również w przyszłości.