Procedura uzyskania pożyczki

W ostatnich latach wzrasta popularność korzystania z usług firm pożyczkowych za pośrednictwem internetu. Warto pamiętać, że procedura uzyskania pożyczki w ten sposób różni się od sposobu tradycyjnego, czyli kontaktu osobistego klienta z przedstawicielem firmy pożyczkowej. Na czym polegają te różnice?

Pożyczka na dowód

W przypadku osobistego kontaktu klienta z firmą pożyczkową procedura uzyskania pożyczki jest bardzo prosta i szybka. Bez względu na to czy do kontaktu dochodzi w biurze firmy czy domu klienta, niezbędna jest identyfikacja pożyczkobiorcy. Do tego potrzebny jest jego dowód osobisty. Korzystając z danych zawartych w dowodzie (pesel, nr dowodu, adres) sporządzany jest wniosek o pożyczkę, który należy wypełnić i podpisać. I w zasadzie to wystarczy, by w większości firm otrzymać niewielką pożyczkę (do 1000 zł). Przy wyższych kwotach wniosek jest dodatkowo weryfikowany przez firmę pożyczkową: sprawdzana jest historia kredytowa wnioskodawcy, czyli informacje o nim w Biurze Informacji Kredytowej lub Krajowym Rejestrze Długów. W większości przypadków cała procedura zajmuje ok. godzinę.

Pożyczka on-line

Nieco inaczej wygląda procedura kiedy pożyczka zaciągana jest przez internet. Wówczas wniosek o pożyczkę wypełniany jest bezpośrednio na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Po przesłaniu go, klient otrzymuje wiadomość e-mailową z informacją o numerze konta bankowego tejże firmy. Na to konto należy przelać z konta wnioskodawcy 1 grosz lub 1 złotych (w zależności od firmy). To tak zwany przelew weryfikacyjny, dzięki któremu klient potwierdzi swoje dane. Gdy firma otrzyma przelew i pozytywnie rozpatrzy wniosek, przeleje na konto kwotę pożyczki. Niekiedy firmy pożyczkowe żądają także numeru telefonu klienta celem dodatkowej weryfikacji i utrzymania kontaktu.