«Co mam zrobić, jeśli nigdzie nie mogę otrzymać pożyczki?» Taka sytuacja powinna zaniepokoić osobę, gdyż świadczy o tym, że jej aktualna zdolność kredytowa jest dość niska. Zastanów się, co możesz zrobić, aby poprawić sytuację i gdzie szukać dodatkowych pieniędzy na wsparcie swojego budżetu.

Kiedy nikt nie chce udzielić Ci pożyczki – co zrobić?

Kluczowe informacje:

  • Odmowa udzielenia pożyczki może mieć wiele przyczyn: konsument może mieć niską zdolność kredytową lub jej brak, jego dochody dla instytucji są nieregularne lub ich pochodzenie może być nieznane, w historii kredytowej danej osoby znajduje się duża liczba negatywnych wpisów w BIC lub, co gorsza, istnieje informacja, że pożyczkobiorca w ogóle nie spłaca zadłużenia;
  • Jeśli żadna firma nie będzie chciała udzielić Ci pożyczki, powinieneś najpierw spróbować złożyć wniosek o znacznie niższą kwotę i spłacić wszystkie dotychczasowe chwilówki, pożyczki pozabankowe i limity na koncie, ewentualnie połączyć je w jedną ratę za pomocą pożyczki konsolidacyjnej;
  • Innym skutecznym rozwiązaniem może okazać się podniesienie obecnej zdolności kredytowej, np. poprzez znalezienie dodatkowego źródła dochodu;
  • Również jeśli pożyczkobiorca sobie tego życzy, może skierować wniosek o pożyczkę z osobą, która może pochwalić się znacznie wyższymi dochodami, albo w ostateczności skorzystać z możliwości pozabankowych instytucji finansowych, które udzielają mikropożyczek nawet przy niskiej zdolności kredytowej. Są one nieco droższe od tradycyjnych chwilówek, ale gwarantują finansowanie osobom z problematyczną historią kredytową.

Z jakich powodów nikt nie chce mi udzielić pożyczki?

Jeżeli żadna firma finansowa nie zgodzi się udzielić Ci pożyczki online, jest to wyraźny znak, że nie możesz pochwalić się wysoką zdolnością kredytową. Na tej podstawie zdecydowana większość banków i instytucji kredytowych ocenia, czy pożyczenie środków konkretnej osobie wiąże się z ryzykiem ewentualnych problemów ze spłatą.

Konkretne przyczyny takich sytuacji mogą być różne. Pozabankowe instytucje finansowe, sprawdzając każdego swojego potencjalnego klienta, zwracają uwagę przede wszystkim na kilka kwestii. Źródło tego problemu może kryć się gdzie indziej, niż myślisz.

Niska zdolność kredytowa

Mówiąc najprościej, zdolność kredytowa to stosunek dochodów danej osoby do jej zobowiązań. Jeśli ktoś zarabia bardzo mało i ma duże zadłużenie, powinien liczyć się z tym, że najprawdopodobniej nie otrzyma mikropożyczki.

Należy pamiętać, że wiele instytucji pożyczkowych stosuje najbardziej liberalne podejście do oceny zdolności kredytowej swoich klientów. A jeśli mimo to klient nadal otrzymuje odmowę, to jego sytuacja jest najprawdopodobniej rzeczywiście dość skomplikowana. W takim przypadku należy najpierw pomyśleć o udoskonaleniu obu stron równania:

  • dochodów: powinny być jak najwyższe;
  • zobowiązań: należy je ograniczyć do minimum.
Im wyższe dochody ma dana osoba i im mniej zobowiązań, tym większe szanse, że taki konsument będzie mógł uzyskać dodatkowe środki finansowe. Z drugiej strony, gdy proporcje te zostaną naruszone, kredytobiorca będzie miał znacznie więcej problemów z otrzymaniem korzystnej decyzji kredytowej.

Problemy z historią kredytową

Jeśli zamierzasz zaciągnąć pożyczkę online, będziesz musiał sprawdzić wszystkie swoje wcześniejsze zobowiązania i upewnić się, że zostały uregulowane. Jeżeli pożyczkobiorca kiedykolwiek zalegał ze spłatą rat, miał opóźnienia w spłacie, był zmuszany do przymusowego ściągania długów lub toczyły się przeciwko niemu procesy sądowe, szanse na wyegzekwowanie zobowiązania znacznie maleją. Im więcej problemów będzie się regularnie pojawiać, tym gorzej będzie dla pożyczkobiorcy.

Oczywiście, rzadkie opóźnienia w płatnościach, trwające kilka dni, które wystąpiły dawno temu, nie będą brane pod uwagę. Tego typu sporadyczne trudności zazwyczaj stanowią okazję do zaciągnięcia mikropożyczki poza systemem bankowym, zwłaszcza w przypadkach, gdy po nich nastąpiły już inne płatności i zostały uregulowane zgodnie z umową.

Nieregularny dochód lub jego brak

Z punktu widzenia firm pożyczkowych, wzorowi pożyczkobiorcy mają stałe kontrakty i regularne dochody. Gwarantuje to wysokie bezpieczeństwo i pewność, że konsument będzie w stanie spłacać wszystkie raty w wymaganym terminie.

Jeśli jednak dana osoba ma nieregularne dochody lub w ogóle nie pracuje, szanse na pożyczenie jakichkolwiek pieniędzy są niezwykle nikłe. Żadna szanująca się instytucja finansowa nie pożyczy Ci pieniędzy, nie mając całkowitej pewności, że będzie w stanie je odzyskać.

Niezapłacone długi

Każdy wierzyciel będzie podejrzliwy wobec klienta, który ma długi i którego dane znajdują się w bazach danych dłużników. Jeżeli masz trudności ze spłatą innych długów na czas, jaką pewność mogą mieć inni, że spłacisz ich na czas? Skutecznym sposobem na pozbycie się odmów jest spłacenie w pierwszej kolejności wszystkich zaległych długów.

Oczywiście, na dzisiejszym rynku można znaleźć specjalne pożyczki dla dłużników. Jednak po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku nie może już być mowy o tym, jak duże będzie zadłużenie. Dużo zależy też od polityki konkretnego parabanku. Badają swoich klientów według własnych, wewnętrznych parametrów, znanych tylko im. Dlatego nie wiemy na pewno, czego nie biorą pod uwagę i co jest dla nich całkowicie nie do przyjęcia. Wszystko będzie zależało od konkretnej sytuacji wnioskodawcy.

Wszędzie odmawiają mi pożyczki: co mam zrobić?

Jeśli żadna instytucja nie pozwala Ci pożyczyć pieniędzy, najpierw musisz przeprowadzić głęboką diagnozę źródła problemu. Zastanów się dokładnie, co dokładnie spowodowało tę sytuację. Następnie rozważ kilka scenariuszy poprawy obecnej sytuacji. W szczególności warto rozważyć różne sposoby zarabiania dodatkowych pieniędzy.

Pomoc od znajomych i rodziny

Często najbardziej praktycznym i pewnym rozwiązaniem jest odrzucenie usług firm kredytowych i zwrócenie się o pomoc finansową do bliskich. Mogą to być nie tylko rodzice, bracia czy siostry, ale także dalsi krewni, przyjaciele czy znajomi. Zaletą takich pożyczek jest oczywiście ich nieformalny charakter i duża swoboda. W takich przypadkach możesz liczyć na mniej wymagające warunki, dogodny okres spłaty i brak dodatkowych kosztów.

Z drugiej strony tego typu rozwiązania mogą mieć też szereg ograniczeń. Twoi bliscy lub przyjaciele dowiedzą się o Twojej aktualnej trudnej sytuacji finansowej. Ponadto mogą mieć bardzo ograniczone zasoby finansowe i trudno będzie im ci pomóc. A jeśli będziesz miał problemy ze spłatą swojego zadłużenia, to na stałe lub na długi czas odsuniesz się od osób, z którymi na razie utrzymujesz dobre stosunki.

Konsolidacja kredytów

Pożyczki konsolidacyjne sprawdzają się w sytuacjach, gdy nikt inny nie chce udzielić Ci finansowania w tradycyjnej formie. To rozwiązanie jest najkorzystniejsze w dwóch sytuacjach:

  • pilna spłata zobowiązań kredytowych, których termin spłaty wkrótce upływa (jako zabezpieczenie przed ewentualnymi karnymi odsetkami);
  • spłata szeregu pożyczek, nad którymi niezwykle trudno Ci zapanować.
Konsolidację kredytów oferują zarówno w bankach tradycyjnych, jak i w sektorze pozabankowym. Otrzymane pieniądze osoba może wykorzystać na pokrycie bieżących zobowiązań. Dzięki tym środkom pozostanie Ci tylko jedna rata, którą będziesz mógł spłacić na dogodnych dla Ciebie warunkach.

Pożyczki dla dłużników

Wiele firm kredytowych oferuje mikropożyczki nawet tym, którzy mają długi i znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Są wyjątkowo pobłażliwi jeśli chodzi o ocenę zdolności kredytowej i historii kredytowej.

Głównym problemem tego typu finansowania jest to, że może ono skutkować narastającą spiralą zadłużenia. Dodatkowe zobowiązania kredytowe, zwłaszcza dla osób z dużym zadłużeniem, generują bardzo wysokie koszty, które w połączeniu z innymi długami utrudniają powrót do finansowej dobrobytu. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej należy uważnie przeczytać jej warunki, w tym również te zapisane drobnym drukiem.

Pożyczki społecznościowe

Są one oferowane wyłącznie przez inwestorów prywatnych. Dużą liczbę takich reklam można zobaczyć na specjalnych platformach mediów społecznościowych. Zazwyczaj tego typu pożyczki pozabankowe udzielane są bez sprawdzania aktualnej historii kredytowej i możliwości finansowych potencjalnego zainteresowanego, gdyż osoby prywatne nie mogą pochwalić się statusem instytucji finansowej, która byłaby upoważniona do sprawdzania takich danych.

Podstawową wadą tego typu rozwiązań jest fakt, że w większości przypadków działają one nieformalnie. Często pożyczkobiorcy nawet nie wiedzą, od kogo pożyczają pieniądze. Ponadto pożyczkobiorcom udzielane są pożyczki z wysokim oprocentowaniem, a ewentualne kary za przekroczenie terminu spłaty pożyczki mogą być dość dotkliwe. Z drugiej strony, tego typu pożyczki dają użytkownikowi szeroki wachlarz opcji i mają wysoki wskaźnik akceptacji.

Pożyczka z gwarantem i/lub zabezpieczeniem

Gwarant jest gotowy wypłacić zaciągniętą przez Ciebie pożyczkę online, jeśli będziesz miał z nią jakiekolwiek problemy. Niektóre firmy finansowe umożliwiają użytkownikom korzystanie z tej opcji. Oczywiście w takich przypadkach zawsze należy wybierać osobę, która jest w znacznie lepszej sytuacji finansowej niż my.

W celu zabezpieczenia wierzytelności wymagany jest zastaw nieruchomości lub innego majątku. Oznacza to, że instytucja kredytowa, która udzieliła Ci niezbędnej pożyczki, będzie miała prawo zająć tę nieruchomość, jeśli będziesz miał trudności ze spłatą długu. Musisz zrozumieć, że jest to dość ryzykowna opcja, jeśli nie masz 100% pewności, że będziesz w stanie spłacić pożyczkę online na czas.

Jak poprawić historię i wiarygodność kredytową

Niezawodnym, sprawdzonym i często polecanym sposobem jest poprawa historii kredytowej konsumenta i jego obecnej zdolności kredytowej. Oczywiście, jest to działanie długoterminowe, więc nie będzie ono odpowiednie w każdej sytuacji. Prace w tym kierunku są wieloetapowe. Spośród najważniejszych decyzji warto wymienić następujące:

  • obniżenie stałych wydatków;
  • regulowanie zobowiązań kredytowych;
  • wzrost dochodów;
  • poszukiwanie bardziej stabilnej pracy;
  • wybór dłuższego okresu kredytowania (mniejsze raty, łatwiejsze do spłacenia).

Na co zwrócić uwagę, gdy nikt nie chce dać Ci pożyczki?

Kiedy spotykasz się z odrzuceniem wszędzie, gdy starasz się o kredyt, poczucie bezradności narasta szybko, a wraz z nim pojawia się rozpacz. W takich trudnych sytuacjach życiowych wiele osób jest łatwiejszych do zmanipulowania i popełnia proste błędy z powodu swojej nieuwagi. Niestety, na świecie jest wielu nieuczciwych ludzi, którzy zawsze starają się wykorzystać takie sytuacje i na tym zarobić.

Jeżeli żadna instytucja finansowa nie chce udzielić Ci chwilówki, powinieneś zachować ostrożność w przypadku prywatnych zobowiązań z mało znanych źródeł, które mogą być reklamowane jako: pieniądze dla każdego lub coś podobnego. Nie zapominaj, że nie ma ofert pożyczek przygotowanych dla absolutnie każdego. Tego typu reklamy zamieszczają zazwyczaj oszuści, którzy próbują nawiązać kontakt z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji finansowej. Na szczęście każdy może wykryć takie zagrożenia z wyprzedzeniem, jeśli zwróci w porę uwagę na takie charakterystyczne oznaki, jak:

  • brak szczegółowych danych o pożyczkodawcy;
  • niski poziom zaufania do pożyczkodawcy;
  • liczne negatywne opinie w Internecie na temat firmy udzielającej pożyczki;
  • konieczność zapłaty określonych kwot przed zawarciem umowy (np. na pokrycie kosztów przetwarzania);
  • bardzo duży kontrakt zawierający dużą liczbę niejasnych punktów;
  • jeżeli wierzyciel nie chce zawrzeć umowy w formie pisemnej i opiera się na jej treści ustnej.

Kto udziela pożyczek dłużnikom? Oferty pożyczek dla dłużników można dziś znaleźć w wielu pozabankowych instytucjach finansowych. Tradycyjne banki oczywiście nie udzielają tego typu pożyczek ze względu na bardzo rygorystyczne podejście do sprawdzenia sytuacji finansowej klienta.